فواید مصرف آجیل

آجیل ها جزء مواد خوراکی پرطرفدار و بسیار مغذی هستند که مناسب برای تغذیه همه افراد می باشند، و به دلیل اینکه دارای کالری بالا هستند بین افراد پرتحرک و کودکان بیش فعال طرفداران بیشتری نیز دارند.
آجیل‌ها دارای مواد خوراکی با فیبر بالا و مملو از چربی‌های مفید، پروتئین، ویتامین و آنتی اکسیدان می باشند. به دلیل داشتن چنین خواص و مواد مغذی در آجیل موجب شده است که برای بدن سود فراوان داشته باشد و کنترل کننده و پیشگیری کننده از بسیاری از بیماری‌ها شوند.
بطور مثال گردو به دلیل اینکه دارای امگا 3 بالایی است نقش بسیار موثری در پیشگیری از دیابت و کنترل علائم و اختلالات قلبی و عروقی را دارد. بهترین نوع مصرف گردو همراه با پنیر در وعده صبحانه می باشد.
همچنین آجیل‌ها به دلیل داشتن پروتئین، سلنیوم، امگا 3 و انواع ویتامین ها بویژه ویتامین های گروه D و  E برای سلامتی پوست و مو بسیار مفید می باشد و به افرادی که به سلامت پوست و موی خود اهمیت می دهند توصیه می شود که مصرف انواع آجیل هایی مانند بادام، پسته، فندق، گردو و بادام هندی را در مصرف غذایی را در برنامه غذایی خود بگنجانند.
از طرف دیگر آجیل جزء مواد مغذی کاهش دهنده کلسترول، کنترل فشار خون و کاهش قند خون می باشد.

برای خرید آجیل و خشکبار با بهترین قیمت و کیفیت می توانید در اسرع وقت با آجیل کهندانی تماس گرفته و آجیل و خشکبار مورد نیاز خود را تأمین کنید. مفتخریم از اینکه بگوییم آجیل و خشکبار کهندانی بارها توسط سازمان صنفی آجیل و خشکبار ایران مورد تشویق قرار گرفته است و برای نوروز 1399 نیز هیچ تورمی را روی قیمت محصولات خود لحاظ نکرده است؛ و همچنین برای اینکه هموطنان عزیز بتوانند آجیل برای عید خود تهیه کنند روی قیمت محصولات خود تخفیف هم لحاظ کرده است.

خرید آجیل

اما ممکن است شما زمانی که می خواهید آجیل تهیه کنید برایتان این سوال پیش آید کدام نوع آجیل را خریداری کنید آجیل خام یا آجیل بو داده و همچنین آیا با بو دادن آجیل بخشی از مواد مغذی آن از بین می رود؟

دلیل بو دادن آجیل‌ها

دلیل اینکه آجیل‌ها را بو می دهند برای بهبود طعم و عطر آجیل و ایجاد بافتی ترد در آجیل می باشد بو دادن آجیل‌ها به معنی حرارت دادن اجیل‌ها است. البته یکی دیگر از کاربردهای بو دادن آجیل جدا کردن پوسته آن می باشد به طور مثال برای جدا کردن بادام هندی از پوسته اش آنرا بو می دهند به همین دلیل است که بادام هندی هرگز با پوسته اش فروخته نمی شود.
بیشتر آجیل‌ها را بدون پوسته‌شان بو می دهند اما پسته جزء آجیل‌هایی است که که با پوست بو داده می شود.
از طرفی آجیل های خام ممکن است دارای باکتری‌های مضر باشد برخی از این باکتری‌های مضر عبارتند از سالمونلا و اشرشیا کلی که در آجیل خام وجود دارد و این باکتری‌ها ممکن است در زمان برداشت به آجیل ها منتقل شود زیرا ممکن است آجیل‌ها بر روی زمین بیفتد و از زمین به آجیل منتقل شود. این آلودگی‌ها موجب مسومیت غذایی و اسهال می شود.
برای از بین بردن خطر آلودگی سالمونلا بادام باید پاستوریزه شوند.
اما در کل حرارت دادن آجیل موجب از بین رفتن تا حد زیاد سالمونلا و اشرشیا می شود.
همچنین برای اینکه در آجیل ها قارچی که تولید سم های مضرر برای سلامتی می کند ایجاد نشود، آجیل ها را چه بو داده و چه خام باید دور از رطوبت  و در دمای مناسب نگهداری کرد.

روش‌ها بو دادن آجیل

بو دادن آجیل با استفاده از روغن:
در این روش بو دادن از روغن استفاده می شود و حتی اینکار را می توان با استفاده از ماهی تابه، روغن و اجاق گاز در منزل انجام داد.

بو دادن آجیل بدون استفاده از روغن:
این روش نیز مانند روش قبلی می باشد یعنی با استفاده از ماهی تابه و اجاق انجام می شود اما هیچ روغنی در آن استفاده نمی شود.

با توجه به چیزی که به شما گفتیم متوجه می شویم که شما هم می توانید آجیل بو داده آماده را تهیه کنید و یا می توانید آجیل خام تهیه کنید و خودتان آنرا در خانه بو دهید.

بو دادن آجیل چه تأثیری در مواد مغذی موجود در آجیل دارد؟

آجیل‌ها در هنگام بو دادن بخشی از رطوبت‌شان از دست می‌رود. به همین دلیل وزن آجیل وقتی بو داده می شود کمتر می شود.
می توان گفت که میزان پروتئین و کربوهیدرات موجود در آجیل بو داده و آجیل خام بسیار مشابه هم می باشد اما همانطور که می دانیم آجیل‌ها حاوی چربی‌های تک اشباع نشده و چند اشباع شده نیز می باشند که این چربی‌ها برای بدن فوایدی دارد از جمله، کاهش کلسترول خون و کنترل بدن در برابر بیماری‌های قلبی و البته وقتی که چربی های چند اشباع نشده در معرض حرارت قرار می گیرند و آجیل ها را بو می دهیم موجب تخریب در این چربی‌ها و اکسید شدن آنها می گردد. البته اگر شما زمان و دمای بو دادن را کنترل کنید احتمال تشکیل چربی‌های اکسید شده کاهش پیدا می کند.
در نظر داشته باشید که چربی‌های اکسید شده سبب می شود که در بدن تشکیل رادیکال‌های آزاد گردد و این رادیکال‌های آزاد به بافت‌های بدن آسیب وارد می کند.
 وجود چربی های اکسید شده در آجیل سبب بد طعم و بد بو شدن آنها می شود که می توان با کنترل زمان و دمای بودن آجیل‌ها مانع از چربی ‌ها اکسید شده گردید.
همچنی می توان گفت که بو دادن آجیل‌ها موجب می شود که چربی‌های چند اشباع نشده مغزها در زمان نگهداری نسبت به اکسیداسیون آسیب پذیرتر شوند؛ و این موضوع سبب می شود که عمر آجیل‌های بوداده نسبت به آجیل خام کاهش پیدا کند.
از طرفی به دلیل اینکه آجیل‌ها منبع بسیار مناسبی برای منبع ویتامین E، منیزیم و فسفر و همچنین سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند؛ و باید گفت برخی از مواد نام برده نیز نسبت به حرارت حساس هستند و در طی فرایند بو دادن کاهش پیدا می کنند.
البته طی مطالعات انجام شده مشخص شده است که تمام آنتی اکسیدان‌ها موجود در آجیل در اثر بو دادن کاهش پیدا نمی کند مثلاً آنتی اکسیدان لوتئین و زآگزانتین که در پسته و فندق موجود است در اثر بو دادن کاهش پیدا نمی کند.
همچنین میزان ویتامین  E و ویتامین B1 یا تیامین و کاروتنوئیدها در اثر فرایند بو دادن کاهش پیدا می کنند.
در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که میزان کاهش ویتامین در اثر بو دادن گردو و بادام در مقایسه با فندق بیشتر می باشد و البته پسته کمترین کاهش ویتامین را در طی بو دادن دارد؛ و باید گفت که این مسأله ارتباط زیادی درجه حرارت و زمان بو دادن دارد. هرچند که به دلیل بو دادن ویتامین‌های آجیل کاهش پیدا می کند اما نباید فکر کرد که مغزها تنها منبع اصلی ویتامین‌ها می باشد البته بادام به دلیل داشتن ویتامین E زیاد منبع بسیار مهمی برای تهیه این ویتامین می باشد.

آجیل خام بهتر است یا بو داده

نکته مهم : آجیل بو داده اگر در دمای بالاتر از 130 درجه سانتی‌گراد بو داده شود، و موجب قهوه ای شدن آجیل گردد؛ ممکن است دارای ترکیبات شیمیایی مضر گردد. بنابراین برای اینکه آجیل های بو داده حاوی مواد مضر و سرطان‌زا نگردد باید در دمای کمتر از 130 سانتی گراد بو داده شود.

آجیل خام بهتر است یا بو داده ؟

جواب این سوال اینست که از هر دو مصرف داشته باشد.
آجیل های بو داده به دلیل داشتن طعم، عطر و رنگ بهتر به ویژه برای پذیرایی مناسب هستند. در آجیل های بو داده درجه حرارت و زمان بو دادن تاثیر زیادی در از بین رفتن چربی های چند اشباع و ویتامین های آن دارد و اگر این حرارت کمتر از 130 درجه سانتی گراد و 15 دقیقه باشد این آسیب‌ها حداقل می باشد.
از طرفی برخی آجیل های بو داده دارای شکر و یا نمک می باشند که در مصرف آنها باید دقت کرد.
آجیل های خام در عوض مواد مغذی بیشتری دارند و حتی اگر هم حاوی باکتری باشند احتمال بیماری‌زایی آنها کم است.